Γυμνάσιο Χανίων

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

10/4/12

ΣΚΑΚΙ: 1η ΘΕΣΗ ΤΟ 7ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΑΝΙΩΝ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Μπορεί η φετινή απόφαση της ΕΣΟ να γέμισε πικρία τους αθλητές της Κρήτης μιας και το μεγάλο οικονομικό κόστος για μια τέτοια διοργάνωση ήταν απαγορευτικό, παρόλα αυτά οι λίγοι που μπόρεσαν να συμμετάσχουν φρόντισαν να βγάλουν ασπροπρόσωπα τα Χανιά και την Κρήτη. Η ΕΣΟ αγνόησε επιδεικτικά την έγκαιρη επιστολή της ΕΣΣΚ για να βρεθεί ένας χώρος προσιτός που τα έξοδα αποστολής να είναι σε λογικά πλαίσια και αποφάσισε να γίνουν οι αγώνες στη Χαλκιδική που αποδεδειγμένα έχει αποδειχτεί απαγορευτικό το κόστος, φρόντισε μάλιστα να μην παρέχει καμία ευκολία οικονομικής μετάβασης έτσι ώστε να γίνει ακόμη πιο δύσκολη η συμμετοχή των Κρητικών παικτών. Όταν από τις 118 συμμετοχές της προηγούμενης χρονιάς "πέφτουμε" στις 20 φέτος αναρωτιόμαστε κατά πόσο το πρωτάθλημα δικαιολογεί τον τίτλο του (δηλ. Πανελλήνιο).

Παρά την πικρία όμως για την προσπάθεια τόσων παιδιών που δεν μπόρεσαν να συμμετάσχουν φρόντισαν οι λιγοστοί συμμετέχοντες να κάνουν αισθητή την παρουσία τους με εκπληκτικές εμφανίσεις! Τρία χρυσά μετάλλια δύο αργυρά και δύο χάλκινο ήταν ο απολογισμός των μεταλλίων!

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται και αυτό επιβεβαιώθηκε νωρίς - νωρίς με το ομαδικό πρωτάθλημα. Το 7ο Γυμνάσιο Χανίων με 4 νίκες και δύο ισοπαλίες κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία γυμνασίων! Με την ομάδα των Χανίων αγωνίστηκαν οι Ναούμ Σπύρος, Καλογερής Γιάννης, Μπαμπιολάκης Αντώνης και Κώτσογλου Ευαγγελία.

Ο Παπαδόπουλος Αργύρης σε μία από τις δυσκολότερες κατηγορίες κατάφερε να αντέξει μέχρι το τέλος στην κορυφή και με 7,5 βαθμούς σε 9 αγώνες πήρε την πρώτη θέση κατακτώντας τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδος για τρίτη φορά σε σχολικό Πρωτάθλημα.

Ο Καλογερής Γιάννης στην Β΄ γυμνασίου με εκπληκτική εμφάνιση ξεπερνώντας νικηφόρα όλα τα ντέρμπυ κατέκτησε την πρώτη θέση πιο άνετα απ' ότι θα περίμενε και ο ίδιος! Και για τον Γιάννη η επιτυχία αυτή δεν ήταν πρωτόγνωρη μιας και την ίδια θέση είχε κατακτήσει και στην Γ΄ δημοτικού.

Ο Σπύρος Ναούμ στην Γ΄ γυμνασίου έκανε τα εύκολα δύσκολα και πήρε την 2η θέση με 7,5 βαθμούς. Εξοικειωμένος ο Σπύρος με την 2η θέση σε Πανελλήνια που επανειλημμένα έχει κατακτήσει πάτησε φρένο κυριολεκτικά στην πορεία που είχε μέχρι τον 6ο γύρο και φρόντισε να πάρει τη θέση που του αρέσει.

Στην κατηγορία Νηπίων ο Γιώργος Καβούνης εκπροσώπησε επάξια την πόλη του Ρεθύμνου και κατέκτησε τη δεύτερη θέση! Άλλη μια διάκριση από αθλητή του ΣΚΟΡ που τα τελευταία χρόνια βλέπει όλο και περισσότερα ταλέντα να αναδεικνύονται και να διακρίνονται σε Πανελλήνιο επίπεδο!

Στην ίδια κατηγορία η Καντεράκη Μυρτώ πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση πήρε και αυτή τη 2η θέση στην κατηγορία κοριτσιών!

Στη Δ΄ δημοτικού η Βασιλείου Ιωάννα επιβεβαιώνει την σταθερά ανοδική πορεία του σκακιού που υπάρχει στον Άγιο Νικόλαο κατακτώντας την 3η θέση στα κορίτσια!

Τέλος στην Α΄ δημοτικού η Καραβιτάκη Ευαγγελία κατέκτησε την 3η θέση μία θέση που σίγουρα την αδικεί μιας και οι δυνατότητές της είναι πολύ μεγαλύτερες.