Εικόνες από το Νομό Χανίων
GreekEnglish
Μεγαλύτερα Γράμματα  Κανονικά Γράμματα  Μικρότερα Γράμματα
Ένδειξη Θέσης: Αρχή Εκδηλώσεις στο Νομό Λεπτομέρειες - «Ανάμεσα στους τοίχους» του Φρανσουά Μπεγκοτό

Email Εκτύπωση

Εκδηλώσεις στο Νομό

Εκδήλωση

«Ανάμεσα στους τοίχους» του Φρανσουά Μπεγκοτό
Εκδήλωση:
«Ανάμεσα στους τοίχους» του Φρανσουά Μπεγκοτό
Πότε:
30/03/2009 - 31/03/2009
Που:
Θέατρο «Δημήτρης Βλησίδης» - Χανιά
Φορείς Διοργάνωσης:
Δήμος Χανίων, ΔΗΠΕΧ, Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπαίδευσης, Σύνδεσμος Φιλολόγων Νομού Χανίων, ΔΗΠΕΘΕ Κρήτης

Περιγραφή

Στο πλαίσιο του 14ου Φεστιβάλ Μαθητικής Δημιουργίας που διοργανώνουν ο Δήμος Χανίων, η ΔΗΠΕΧ, η Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπαίδευσης, ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Νομού Χανίων και το ΔΗΠΕΘΕ Κρήτης,

το 7ο Γυμνάσιο Χανίων θα παρουσιάσει το έργο του Φρανσουά Μπεγκότο «Ανάμεσα στους τοίχους», την Δευτέρα 30 Μαρτίου 2009, ώρα 18.00 και την Τρίτη 31 Μαρτίου 2009, ώρα 20.00, στο Θέατρο "Δημήτρης Βλησίδης"

Η παράσταση μας βασίζεται στο ομώνυμο βιβλίο του Φρανσουά Μπεγκοτό, εκπαιδευτικός ο ίδιος στο γυμνάσιο «MOZART» του 19ου διαμερίσματος στο Παρίσι. Είναι μια ρεαλιστική αφήγηση της σχολικής ζωής κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής χρονιάς.

Συνηθισμένα περιστατικά αλλά και απρόοπτα σκιαγραφούν τη σχολική ζωή: μαθήματα, τεστ, συζητήσεις και συγκρούσεις αποκαλύπτουν το μικρόκοσμο του σχολείου. Η κοινωνία σε μικρογραφία με τα θετικά και τα αρνητικά της. Οι μαθητές αποδίδουν τους ρόλους τους με φυσικό τρόπο, όπως τους βιώνουν άμεσα και προκλητικά.

Η θεατρική μας δουλειά είναι πρωτότυπη και μοντέρνα. Δεν υπακούει σε συμβατικούς κανόνες. Δεν υπάρχει έτοιμο θεατρικό κείμενο. Τα παιδιά λειτουργούν διαδραστικά στη σκηνή αυτοσχεδιάζοντας στην παρουσίαση τόσο των μαθητών (που είναι και οι ίδιοι) όσο και των εκπαιδευτικών με χιούμορ και κριτική διάθεση.

Οι μεγαλύτεροι θα θυμηθούν τα σχολικά τους χρόνια με νοσταλγία αλλά και προβληματισμό. Το βιβλίο έγινε και ταινία του Λορέν Καντέ και βραβεύτηκε με το Χρυσό Φοίνικα στο φεστιβάλ Καννών 2008. Η προβολή της στην Αθήνα έγινε με μεγάλη επιτυχία (πάνω από 50.000 εισιτήρια), αλλά δυστυχώς δεν είχαμε την ευκαιρία να τη χαρούμε στα Χανιά. Ας αρκεστούμε, λοιπόν, στη θεατρική διασκευή σε παγκόσμια πρώτη παρουσίαση (απ'όσο γνωρίζουμε) από τη θεατρική ομάδα του σχολείου μας.

Υπεύθυνη της θεατρικής ομάδας Μαιριλή Κορφιάτη.

Καλλιτεχνική επιμέλεια Αντώνης Παυλάκης

Επιμέλεια προγράμματος Αλεξάνδρα Καλλέργη